• دوشنبه،23 فروردین 1400
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر : تسنیم
    تعداد بازدید: 85
    کد: 85898
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۹/۲۴

    برنامه مدیریت زیست بومی تالاب بین‌المللی گاوخونی تدوین شد

    مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: تدوین برنامه مدیریت زیست بومی تالاب بین‌المللی گاوخونی با مشارکت ذی‌نفعان در اصفهان آغاز شد.
    برنامه مدیریت زیست بومی تالاب بین‌المللی گاوخونی تدوین شد

    به گزارش اصفهان شرق؛ حمید ظهرابی در نخستین نشست ستاد احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی اظهار داشت: باید از تجربیات بین‌المللی و داخلی در زمینه تدوین برنامه‌های مدیریت برای تالاب بین المللی گاوخونی استفاده کرد.

    وی افزود: بر‌اساس بند الف ماده ۱۸۷ قانون برنامه پنجم توسعه، ماده ۱۹۱ این قانون و ماده ۱۹۳ دولت مکلف شده که برنامه‌های مدیریت زیست بومی را برای تالاب‌های کشور تهیه و اجرایی کند.

    مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به تدوین برنامه‌های زیست بومی تالاب گاوخونی بیان کرد: بعد از اقدام‌های اولیه در زمینه ظرفیت‌سازی محلی، تدوین برنامه مدیریت زیست بومی تالاب بین‌المللی گاوخونی با مشارکت ذی‌نفعان شروع شد و برای هدایت مناسب در تدوین برنامه‌، حمایت و نظارت پیشنهاد تشکیل یک ستاد به استاندار اصفهان ارائه شد که وظیفه این ستاد، هدایت، تصویب، نظارت بر اجرا و پایش برنامه‌ها است.

    وی با بیان اینکه ساختار برنامه مدیریت زیست بومی در همان فرآیند‌های کارگاهی و مشارکت دیگر اعضا شکل می‌گیرد، تصریح کرد: گام نخست برای تدوین برنامه مدیریت زیست بومی که شامل تعین ذی‌نفعان با مشارکت دستگاه‌ها و محدوده انجام کار برداشته شد.

    ظهرابی با اشاره به آیین‌نامه نحوه حفاظت و احیای تالاب‌های کشور گفت: حقابه محیط زیستی تالاب‌ها و رودخانه‌ها بخشی از ظرفیت آبی حوضه آبریز است.

    وی خاطرنشان کرد: این حقابه به منظور تامین نیاز آبی محیط‌زیستی تالاب و رودخانه بالا‌دستی آن با پیشنهاد سازمان محیط زیست توسط وزارت نیرو متناسب با شرایط اقلیمی تخصیص پیدا می‌کند.

    مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به آیین‌نامه حفاظت و احیای تالاب‌ها اظهار داشت: این آئین‌نامه وزارت نیرو را مکلف کرده حد بستر تالاب‌ها را ظرف ۲ سال تهیه و برای تصویب به هیئت دولت ارائه دهد که این موضوع در مورد تالاب بین‌المللی گاوخونی انجام شده است.

    وی افزود: همچنین در ماده ۳ این آیین‌نامه، نحوه تخصیص حقابه محیط زیست تالاب‌ها از رودخانه بالا‌دست آنها پس از تامین آب شرب نسبت به سایر مصارف دارای اولویت است که توسط وزارت نیرو به شورای عالی آب ارائه می‌شود.

    ظهرابی با بیان اینکه مدیریت زیست بومی فرآیندی جامع‌نگر، هدایت‌کننده و نظارتی برای پایش ارزیابی تمامی اقدام‌ها و سازوکا‌رهای اجرایی است، بیان کرد: فرآیند‌های زیست بومی به منظور حفاظت، احیا و به راهبردهای پایدار از حوضه آبریز تالاب تهیه و مبنا قرار می‌گیرد.

    وی تصریح کرد: همچنین ماده ۶ این آئین‌نامه وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده که برنامه‌های کشاورزی پایدار با محیط زیست را در حوضه آبریز تالاب‌های بحرانی و خسارت دیده ازنظر ارزش اقتصادی آب بدون گسترش سطح ارزشی کشاورزی تهیه و در قالب برنامه‌های توسعه در چهار‌چوب اعتبارات مصوب به اجرا در‌آید.

    مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اقدام‌ها‌، فعالیت‌ها و پروژه‌های در حال اجرای تدوین برنامه جامع مدیریت زیست بومی تالاب بین‌المللی گاوخونی گفت: گام نخست تدوین برنامه با دانشگاه آزاد اصفهان بخش محیط زیست شروع شد که باید اطلاعات جمع‌آوری‌، گرد‌آوری و تحلیل شود.

    وی خاطرنشان کرد: تشکیل ۴ گارگاه مشارکتی‌، تعیین نیاز آبی رودخانه زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی بر استمرارکارکردهای اکولوژیک با دانشگاه صنعتی اصفهان، ارزیابی اثرات زیست محیطی تالاب‌، احداث مرکز مدیریت تالاب بین‌المللی گاوخونی در شهر ورزنه، احداث و تجهیز ایستگاه پایش کمی و کیفی آنلاین و مشارکت مردمی برای احیای رودخانه زاینده‌رود و تالاب از جمله برنامه‌های اجرا شده و درحال اجرا در این زمینه است.

    تعداد بازدید: 85
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر