• پنج شنبه،01 مهر 1400
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 142
    کد: 92420
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۱۲/۱۲

    در سال نو، هر شهروند مشهدی، یک چراغ خاموش(روز جهانی ساعت زمین)

    در "ساعت زمین" 1ساعت خاموش می‌شویم:ساعت زمین (earth hour) یک حرکت گسترده هماهنگ جهانی است که همواره در کشورهایی زیادی از جهان به صورت نمادین و برگزار می گردد. مردم دنیا در ساعت ۲:۳۰ تا ساعت ۲۱:۳۰ به مدت یک ساعت "ساعت زمین" را اجرا می کنند و پیام محکمی مبنی بر اینکه خواهان تغییر در دنیا و توجه بیشتر به زمین هستند را می فرستند. همه باید به اتفاق در این تلاش مشترک جهانی برای حفظ کره زمین و جلوگیری از تخریب محیط زیستمان شرکت کنیم.
    در "ساعت زمین" 1ساعت خاموش می‌شویم

    مدیریت محیط زیست شهری و توسعه پایدار: ساعت زمین (earth hour) یک حرکت گسترده هماهنگ جهانی است که همواره در کشورهایی زیادی از جهان به صورت نمادین برگزار می گردد. این رویداد جهانی توسط صندوق جهانی طبیعت‏ ساماندهی شده است. این مراسم هر ساله در آخرین شنبه ماه مارس  که در سال جاری  مصادف با ۲۹  اسفند 1394(شب عید) است برگزار می شود.

    بنا بر نظر کارشناسان و پایگاه رسمی این رویداد جهانی سالانه بیش از یک میلیارد نفر در سراسر کره زمین در این ساعت برق اضافی و روشنایی های خود را به نشانه توجه و احترام به زمین و محیط زیست خاموش می کنند. خانواده ها، مغازه ها، فروشگاه ها، اداره ها و ارگان ههای دولتی و خصوصی نیز در این حرکت گروهی شرکت کرده و توجه خود به محیط زیست را اعلام می کنند. 

    ساعت زمین برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در کشور استرالیا مطرح شد که با استقبال قابل توجهی نیز مواجه گردید، موج عظیم اجتماعی و گروه های مردمی که در آن سال در این اقدام اجتماعی شرکت می کردند به بیش از ۲.۲ میلیون نفر در شهر سیدنی استرالیا می رسید که اقدام به خاموش کردن لامپ های اضافی و غیر ضروری خود کردند. این حرکت عظیم اجتماعی توجه جهانیان به انرژی و مسئله محیط زیست را بیش از پیش به خود جلب کرد و تاجایی پیش رفت که بسیاری از شهرهای دیگر جهان نیز در حمایت از این طرح، این ساعت و رویداد را تصویب کرند و به حمایت از آن برخاستند. همانطور که از عنوان این حرکت بر می آید فقط به مدت ۶۰ دقیقه یا همان یک ساعت مردم با خاموشی پیام خود را به دیگران منتقل می کنند.    

    در سال ۲۰۱۱ میلادی، بسیاری از شهرهای دنیا و همچنان نمادهای شهرهای مختلف جهان همچون برج ایفل، کاخ باکینگهام، پل گلدن گیت، کوه جدول، مجسمه آمرزش مسیح و خانه اپرای سیدنی در این رویداد حضور داشتند. سایت یوتیوب بمدت یک ساعت لوگوی خود را تغییر داد و در کنار هر ویدئو یک سوئیچ کار گذاشته بود که کاربران میتوانستند رنگ پس زمینه را از سفید به سیاه تغییر بدهند که نزدیک به ۴.۶ میلیون بازدید را در یک هفته در پی داشت و نزدیک به ۲۰۰۰۰ نفر به این رویداد پیوستند.

    به گزارش منابع خبری در سال ۲۰۱۲ میلادی (۳۱ مارچ ) این برنامه در بیش از ۷۰۰۰ شهر و ۱۵۲ کشور و با حضور بیش از ۱.۸ میلیارد نفر در سراسر دنیا صورت گرفت. در سال ۲۰۱۲ ساعت زمین با شعار من می خواهم اگر تو بخواهی فعالیت خود را با ایجاد کمپین هایی در شبکه های مختلف اجتماعی با هدف تعامل بیشتر با جامعه جهانی گسترش دادند.

    جامعه جهانی نیز در این حرکت تعهد و پایداری خود را در شبکه های اجتماعی در حمایت از این طرح جهانی به اشتراک گذاشتند. مدیر اجرایی پروژه و موسس آن "اندی ریدلی" گفته بود هر جنبشی با یک نماد آغاز می شود و نماد ساعت زمین از وصل کردن مردم به هم بوجود می آید. در مرحله اول مردم اقدام به تعویض چراغ های خود نمودند و از لامپ های کم مصرف استفاده کردند. تغییرات اساسی در ساعت زمین زمانی بوقوع پیوست که مقر اصلی این سازمان از سیدنی به سنگاپور انتقال پیدا کرد.  

    مردم دنیا در ساعت ۲0:۳۰ تا ساعت ۲۱:۳۰ به مدت یک ساعت "ساعت زمین" را اجرا می کنند و پیام محکمی مبنی بر اینکه خواهان تغییر در دنیا و توجه بیشتر به زمین هستند را می فرستند. همه باید به اتفاق در این تلاش مشترک جهانی برای حفظ کره زمین و جلوگیری از تخریب محیط زیستمان شرکت کنیم.

    در کشور ایران نیز این امر در شبکه های اجتماعی مورد بازتاب و بازنشر قرار گرفت و همگام با دیگر مردمان جهان در این برنامه برای اولین بار به صورت گسترده و رسمی در سال ۱۳۹۰ شرکت کردند. در این سال شهرداری تهران با خاموشی چراغ های برج میلاد به این برنامه پیوست. در سال ۱۳۹۱ تعدا بیشتر از اماکن تاریخی و سازه های معروف ایران به این حرکت پیوستند و علاوه بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ... نیز چراغ های خود را خاموش کردند تا به مردم توجه به زمین و آلاینده های فزاینده آن را یادآوری کنند.

     کلانشهر مشهد امسال در تاریخ 29 اسفند ۱۳۹4 از ساعت ۲0:۳۰ تا ساعت ۲۱:۳۰ همزمان با دیگر کشورهای جهان در برنامه ساعت زمین با هدف ا آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی جهان و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی   شرکت می کند.

    امیدواریم این تاریکی چراغ راهی برای روشنی مردم و مسئولین باشد تا بیشتر به خود و محیط زیستمان توجه کنیم. این روز بیش از همه نیاز به همکاری همه افراد صنعت برق و انرژی دارد. ما باید ساعت زمین را اجرا کرده و پرچمدار این حرکت جهانی در ایران باشیم و بقیه را دعوت به خاموشی در این ساعت کرده و توجیه نماییم که مسئله انرژی و برق در ایران تبدیل به بحرانی شده است که با آگاهی همه مردم جامعه و بالا بردن سطح مطالبات عمومی می توان یک خواست ملی در حرکت به سمت استقاده از انرژی های پاک داشته باشیم. توجه به زمین توجه به خودمان است.     

     منبع: جهان نیوز

     

    تعداد بازدید: 142
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر