• پنج شنبه،06 آبان 1400
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 105
    کد: 108615
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۷/۰۶

    برگزاری برنامه آموزش و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست در بوستان ملت+ گزارش تصویری

    این برنامه به مناسبت روز جهانی بدون خودرو با هدف آموزش و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست در بوستان ملت برگزار گردید.
    اموزش محیط زیست

    مدیریت محیط زیست شهری شهرداری مشهد با همکاری سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه محیط زیست به مناسبت روز جهانی بدون خودرو در بوستان ملت مشهد، برنامه آموزش و فرهنگ سازی در خصوص آلودگی هوا و استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی و مزایای آن برگزارکردند. 

    به مناسبت روز جهانی بدون خودرو

    سیستم حمل و نقل عمومی

    در سراسر جهان آلودگی هوای شهرهای بزرگ یکی از نگرانی های جدی مسائل زیست محیطی و بهداشتی است.

    حمل و نقل به خصوص در جاهایی که از سوخت گازوئیل استفاده می کنند(حمل و نقل ا استفاده از سوخت گازوئیلی) یکی از دلایل اصلی کاهش کیفیت هوای مناطق شهری می باشد. این مسئله باعث شده تا تدابیری شدید و دقیق در مورد استانداردهای آلوده کنندگی خودروها در سراسر جهان اتخاذ شود و انگیزه ای برای تحقیق درباره جایگزینی سوخت ها و فناوری هایی که نوید آلودگی کمتر و تمیزی بیشتری دارند را ایجاد کند. امروزه در همه شهرهای بزرگ دنیا سیستم حمل و  نقل عمومی مورد بهره برداری قرار گرفته است. این سیستم نسبت به خودروهای شخصی، کارایی بیشتری دارد و از جهت کاهش آلودگی نیز حائز اهمیت است بطوری که می تواند تاثیر عمده ای در کیفیت هوای محلی داشته باشد.

    درشهرهای توسعه یافته استفاده از این سیستم باید به‌ گونه‌ای برنامه‌ریزی و طراحی شود که امکان ایجاد فرصت‌های رشد آتی شهر در آنها دیده شود.

    شرایط مطلوب سرویس‌ها ی خدماتی مانند وجود ایستگاه‌های قابل دسترس، پایانه‌های حمل و نقل و قیمت مناسب، موجب تمایل بیشتر مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی می شود.

    در کشور ما، حمل ونقل عمومی می‌تواند بخش مهمی از راهکار بهبود چالش‌های اقتصاد، انرژی و محیط‌ زیست باشد و کیفیت بهتری از زندگی را برای مردم به ارمغان آورد.

    انواع حمل و ‌نقل عمومی در مشهد

    اتوبوس
    مینی‌بوس
    مترو
    تاکسی
    ون های مسافربر
    خطوط ویژه BRT


    چرا از حمل و نقل عمومی استفاده کنیم؟

    ·با استفاده ازحمل و نقل عمومی، تحرک فردی در خود را تقویت و به سلامت خود کمک کنید. دسترسی به حمل و نقل عمومی فرصتهای فردی بیشتری برای رفتن به محل‌ کار، مدرسه، دانشگاه، ملاقات با دوستان و یا رفتن به دکتر و بیمارستان در اختیار تان قرار می دهد. 

    ·با استفاده ازحمل و نقل عمومی، دسترسی به فرصت‌های شغلی و اقتصادی را برای میلیون ها  نفر در سراسر کشورمان هموار کنید.

    ·با استفاده از حمل و نقل عمومی در هزینه ها و مصرف سوخت  صرفه جویی کنید. به یاد داشته باشید جا به جایی با اتوبوس و مترو نسبت به رانندگی با اتومبیل شخصی هر خانواده، کیلومترها صرفه‌جویی در پی دارد. حتی در صورت زندگی و یا کار در مناطق پر ترافیک می‌توانید  با استفاده از حمل و نقل عمومی مقدار زیادی در مصرف بنزین سالانه خود صرفه‌جویی داشته باشید.

    حمل و نقل عمومی تراکم ترافیک را کاهش می ‌دهد. بدون حمل و نقل عمومی تراکم ترافیک بسیار بیشتر بود.

     

    ·     حمل و نقل عمومی گسیل کربن را کاهش می دهد. جوامعی که در حمل و نقل عمومی سرمایه‌ گذاری می‌کنند، به طور سالانه 37 میلیون تُن متر مکعب گسیل کربن ملت خود را کاهش می‌ دهند. به دیگر بیان، به ازای هر یک نفراز خانواده که به استفاده از حمل و نقل عمومی روی آورد، گسیل کربن در جو حدود 10 تا 30 درصد کاهش می‌یابد. این اقدام در مقایسه با سایر عملکردهای خانواده برای محدود کردن دی‌اکسید کربن، 10 مرتبه بیشتر در کاهش مصرف گازهای مضر موثر است.

    بیشتر بدانیم

     

     

    مترو به عنوان پاکترین، سالم‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به طور کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل شهری، نقش انکارناپذیری در حل مسائل اقتصادی و محیط زیستی ناشی از معضل ترافیک دارد. مترو از مزایای بسیاری چون کاهش زمان و هزینه درسفرهای درون شهری، سهولت در جابجایی، کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف انرژی برخوردار است. امکان انجام سفرهای درون شهری و ارتباط حومه با مرکز با سرعت مناسب، تردد دقیق و ایمن با فناوری بالا، کاهش آلوده کننده‌های زیست محیطی، ایجاد و گسترش فرهنگ نظم و انضباط با توجه به ارزش والای وقت در زندگی، ایجاد فضای اجتماعی آرام و آسوده، بهینه‌سازی حمل و نقل شهری و کاهش تصادفات رانندگی از جمله مزیت‌های ‌مترو اعلام شده‌ است.

    اتوبوس های گاز سوز نسبت به سایر جایگزین های تجاری موجود، آلودگی کمتری دارد و انتشار ذرات معلق آخرین نسل اتوبوس های گازسوز بدلیل کاهش فراوان تقریباً غیر قابل تشخیص است. موتور اتوبوس های گازسوز اکسیدهای نیتروژن کمتری تولید می کنند. به همین دلیل چندین برابر بهتر از موتورهای گازوئیلی هستند. از ترکیب اکسیدهای نیتروژن با هیدروکربن هوا در نور خورشید، اوزن و ترکیبی از مه و دود که برای سلامتی مضر است تولید می شود. میزان سموم موجود در گاز طبیعی به طور قابل ملاحظه ای کمتر از گازوئیل است و در  مجموع اتوبوس های گازسوز جایگزین ارزانتری از همتاهای گازوئیلی خود هستند.


     


    تعداد بازدید: 105
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر