• پنج شنبه،06 آبان 1400
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 174
    کد: 109068
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۷/۱۱

    پرندگان به شهرمان باز خواهند گشت

    کلانشهر مشهد با وسعت 328 کیلومتر مربع مساحت، میزبان بیش از سه میلیون شهروند و سالانه 25 میلیون زائر و گردشگر می باشد که الگوی جمعیتی این شهر آثار عدیده ای را در بخش های مختلف از جمله ترافیک ، آلودگی های هوا ، صوتی و بصری و دیگر قواعد و استانداردهای شهری برجای گذارده که در نهایت افزایش و شیوع استرس های محیطی را در شهر منجر گردیده است .
    پرندگان

    به گزارش مدیریت روابط عمومی ومشارکتهای مردمی معاونت خدمات و محیط زیست شهری کاظمی معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری گفت : کلانشهر مشهد با وسعت 328 کیلومتر مربع مساحت، میزبان بیش از سه میلیون شهروند و سالانه 25 میلیون زائر و گردشگر می باشد که الگوی جمعیتی این شهر آثار عدیده ای را در بخش های مختلف از جمله ترافیک ، آلودگی های هوا ، صوتی و بصری و دیگر قواعد و استانداردهای شهری برجای گذارده که در نهایت افزایش و شیوع استرس های محیطی را در شهر منجر گردیده است .
    معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد افزود: در این میان بهره گیری از عناصر الهام بخش طبیعی و تنوع زیستی شهر با محوریت پرندگان شهری با هدف برقرار نمودن پیوند شهروندان با محیط زیست اطراف خود می تواند سهم موثری را در کاستن از این فشار وارده ایفا نماید.
    وی ادامه داد : از سوی دیگر به رسمیت شناختن حق حیات دیگر ساکنین شهربهشت و پذیرش این واقعیت که تنوع زیستی شهری از جمله میهمان ها و نعمات خداوندی هستند که شهر با وجود آنها حیات و ثبات را تجربه خواهد کرد از جمله موضوعاتی است که این معاونت در جهت اعتلا رسالت خود در سال جاری آغاز خواهد نمود .
    کاظمی در ادامه افزود : فارغ از لزوم رعایت حرمت حیات ، حضور تنوع زیستی، شهر را در دستیابی به اهداف توسعه پایدار یاری میکند . چرا که ما برای ارائه خدمات مطلوبتر به شهروندان نیازمند وجود پیوندها و عملکردهای اکوسیستمیک می باشیم .
    وی در خاطر نشان کرد : شهر مشهد با دارا بودن 542 پارک شامل : 264 پارک همسایگی ، 213 پارک محله ای ، 41 پارک ناحیه ای ، 15 پارک منطقه ای ، 5 پارک بزرگ و 4 پارک جنگلی در طول ‌سال میزبان تعداد زیادی از گونه های پرنده است که برخی از آنان به‌صورت بومی،برخی مهاجر فصلی و برخی به‌عنوان عبوری هستند،که از مسافت‌های طولانی و کشورهای اطراف وارد این شهر می شوندو به هراندازه محیط‌ زیست شهری سالم‌تر باشد، مجموعه موجوداتی که در این شهر چه بصورت موقت و چه دائم زندگی می‌کنند دارای تنوع وشادابی بیشتری خواهند بود.
    کاظمی گفت : پرندگان بواسطه سهم موثر خود در برقراری پیوندهای اکولوژیک و چرخه حیات شهری به عنوان شاخص های پایش کیفیت زیست محیطی شهرها مورد مطالعه متخصصین قرار می گیرند بطوری که براساس شاخص‌های توسعه‌پایدار ‌سال ٢٠١٠ ، برخی کشورها پرندگان را بعنوان شاخص کلیدی کیفیت محیط‌زیست شهری معرفی می‌کنند. محیط شهری به دلایلی از جمله : فراهم بودن غذای کافی و گرمای نسبی محیط شهری نسبت به محیط اطراف در ایام سرد سال به زیستگاه مناسبی برای بسیاری از گونه‌های پرندگان تبدیل گردیده است.
    کاظمی خاطر نشان نمود : تلاش میکنیم که در موضوع حمایت از پرندگان شهری و کم خطر ساختن فعالیت های شهرداری برای تنوع زیستی شهرمان دوشادوش شهروندان شهر بهشت طی مسیر نماییم .
    وی در ادامه و در پاسخ به این سئوال مبنی بر ارائه دلایل دیگر لزوم حضور پرندگان در شهر مشهد : به نقش پرندگان شهری در کنترل آفات فضای سبز شهری و جمعیت جوندگان در شهر، پایش و بهبود سلامت اکوسیستم شهری، تقویت گرده افشانی فضای سبز شهری، ارتقاء سطح مشارکت مردمی در اداره مسائل شهری اشاره کرد .
    معاون خدمات و محیط زیست شهری تصریح کرد: آشنایی با پرندگان شهری و آگاهی از نیازهای زیستی آنها را از جمله الویت ها و محور های قابل توجه دانست و افزود تماشا کردن و غذا دادن به پرندگان که آزادانه در فضای سبز و محیط شهری پرواز می کنند، به تفریحی آموزنده و جذاب با عنوان پرنده نگری شهری که یکی از زیر شاخه های اکوتوریسم شهری می باشد تبدیل شده که مدت هاست در بین مردم دنیا رواج یافته وعلاقه مندان فراوانی فارغ از نوع شغل یا تخصص به خود اختصاص داده که برای بدنه شهری نیز دارای منافع اقتصادی وفرهنگی قابل توجهی است .
    کاظمی در ادامه افزود: قرارگیری شهر مشهد در میان تعداد قابل ملاحظه ای از مناطق اکولوژیک ( مناطق حفاظت شده ،پارک های ملی و پناهگاه های حیات وحش )،وجود لکه های کاربری فضای سبز با وسعت های متنوع در شهر، وجود گونه های متنوع گیاهی و جانوری و زیستگاههای متنوع که دارای پتانسیل درخور می باشند (از جمله بوستان وکیل آباد ، بوستان هفت حوض ، بوستان ملت ) و همچنین وضعیت مناسب توپوگرافی شهر از جمله شرایط مناسبی است که ما را در موفقیت دستیابی به اهداف این رویکرد یاری خواهد نمود.
    وی همچنین بیان نمود: بیش از چهاردرصد از جمعیت کشور در کلانشهر مشهد ساکن هستند که جلب مشارکت هریک از شهروندان می تواند رفتار تعیین کننده ای را نسبت به محیط زیست شهری و خارج از شهر به دنبال داشته باشد .
    کاظمی به این موضوع اشاره نمودکه : موضوع ایجاد جاذبه و کشش های اکولوژیک جهت حضور آزادانه پرندگان در سایت های پرنده نگری با بهره گیری از ابزارهای بوم شناختی و عدم استفاده از قفس جهت نگهداشت آنان در یک فضای محدود و همچنین ایجاد فضای کاملا طبیعی در برقراری ارتباط انسان با این دسته از زیست مندان شهری از جمله تفاوت های بارزی است که شهر دوستدار پرندگان را نسبت به باغ پرندگان متمایز می کند .
    کاظمی در پایان افزود : معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد توان آن را دارد و نیز در برنامه های خود قرار داده است که نسبت به ایجاد و استقرار سایت استاندارد پرنده نگری شهری اقدام و کلانشهر مشهد ، پایتخت معنوی کشور را با تأسی از ارزش های دین مبین اسلام و لقب شامخ ولی نعمتمان حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) ( ضامن آهو ) به عنوان پایتخت احترام به حقوق پرندگان در کشور معرفی نماید.

    تعداد بازدید: 174
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر