• پنج شنبه،06 آبان 1400
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 150
    کد: 111105
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۸/۰۸

    منابع انتشار آلودگی هوای مشهد بیخ گوش شهر!

    در حال حاضر 2 ایستگاه‌ سنجش کیفیب هوای مشهد واقع در رسالت(شرق) و ماشین ابزار(شمال غرب) بیشترین بار آلودگی هوای مشهد را به خود اختصاص داده‌اند و در کنار آن قسمت عمده منابع انتشار آلودگی هوا مانند شن‌شویی‌ها و معادن سنگ در شرق مشهد واقع شده است که بالادست باد غالب قرار دارند.
    آلودگی بیخ گوش شهر

    قدرت جاذبه‌ای که شهر مشهد به دلیل امکانات و موقعیت وجود حرم امام رضا(ع) از 50 سال اخیر ایجاد کرده، سبب شده تا بخش عمده‌ای از منابع و جمعیت از اقصی نقاط کشور به این کلانشهر جذب شوند؛ این اتفاق در کنار اینکه فرصتی برای شهر مشهد محسوب می‌شود سبب شده تا مشکلات بزرگ و عدیده‌ای در حوزه‌های زیست محیطی و.. برای این کلانشهر به وجود بیاورد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، متاسفانه در حال حاضر یکی از مشکلات شهر مشهد که شرایط زیست محیطی شهروندان را به مخاطره انداخته وجود صنایع و معادن در حریم شهر به خصوص سمت شرقی مشهد است.
    طبق آخرین تغییرات در حال حاضر حریم شهر مشهد 91 هزار هکتار است که متاسفانه بالغ بر 10 درصد آن در تصرف کوره‌پزخانه‌ها، واحدهای صنعتی و تولیدی، شن‌شویی‌ها و واحدهای معدنی است که تاثیر مستقیمی بر افزایش آلودگی هوای شهر دارد که بسیاری از آنان بدون برنامه شکل گرفته‌اند؛ همچنین احداث معادن مختلف در اطراف حریم شهر مشهد نیز مخاطرات زیادی را برای شهروندان به همراه دارد که مهم‌ترین آن افزایش آلودگی هوا است.
    از همه مهم‌تر اینکه بالغ بر 70 درصد شن‌شویی‌های مشهد در شرق این شهر واقع شده و در طرفی باد غالب نیز از این جهت می‌وزد لذا این مهم سبب شده تا شهروندان مشهدی در روزهای زیادی از سال هوایی سرشار از گرد و غبار را تنفس کنند.
    در کنار آن نرخ رشد جمعیت در حاشیه شهر بسیار بالاست به گونه‌ای در حریم شهر مشهد 125 روستا وجود دارد لذا نابسامانی که در حال حاضر در این نقطه وجود دارد این جمعیت را با آسیب‌های جدی روبه‌رو کرده است در کنار آن نا امنی‌های اجتماعی و فرهنگی ناشی از تمرکز جمعیت و عدم مدیریت آن سبب شده حریم شهر به یک بمب ساعتی برای مشهد تبدیل شود.
    قطعا برای رفع این معضل در حاشیه شهر مدیریت و جلوگیری از ازدیاد صنایع می‌تواند کارساز باشد که این قطعا مستلزم همراهی تمامی دستگاه‌های اجرایی است که جلسه‌ای به همین منظور با حضور دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت به میزبانی شهرداری مشهد برگزار شد.
    کوه‌های اطراف مشهد در آستانه نابودی!
    مدیر حریم و ارتفاعات جنوب مشهد در این جلسه با اشاره به اینکه برای حریم شهر مشهد تنها 11 کاربری مجاز اعلام شده است، می‌گوید: بعد از ابلاغ طرح جامع، حریم شهر مشهد 91 هزار هکتار اعلام شد.
    محسن شریعتی بیان می‌کند: در حال حاضر در ارتفاعات جنوبی مشهد فعالیت‌های معدنی شامل استخراج سنگ‌های تزیینی و هرکاره، در شرق مشهد شن‌شویی‌ها، در شمال شهر کوره‌پزخانه‌ها و در سمت غرب نیز شرکت‌ها و صنایع مستقر شده که بالغ بر 10 درصد حریم شهر را اشغال کرده است.
    وی تصریح می‌کند: طبق استعلام صورت گرفته از مسکن و شهرسازی و همچنین برنامه پنجم توسعه با توجه به اینکه محدوده حریم تنفسگاه شهر است تنها 11 کاربری مجاز برای این محدوده تعیین شده است چرا که وجود این صنایع و معادن در این نقطه از توسعه شهر جلوگیری کرده و در کنار آن آلودگی برای شهروندان ایجاد می‌کند.
    مدیر حریم و ارتفاعات جنوب مشهد به وجود معادن در حریم شهر اشاره می‌کند و می‌گوید: طبق بررسی شورای حقوق حفظ بیت‌المال متاسفانه پروانه برخی از معادن حریم شهر در سال 92 تا 20 سال آینده تمدید شده و این در حالیست که چیزی از کوه‌ها نمانده و شکستگی کوه‌ها به صورت کاملا واضح دیده می‌شود.
    شریعتی اضافه می‌کند: در جلسه با سازمان بازرسی مقرر شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این معادن را به حالت اولیه بازگرداند اما تاکنون شاهد این اتفاق نبودیم و این در حالیست که مسکن و شهرسازی و استانداری اعلام آمادگی کردند.
    وی تصریح می‌کند: متاسفانه در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی برای حاشیه شهر و مدیریت آن وجود ندارد و این خود سبب شده تا شاهد استقرار 50 هزار باغ ویلای بلاتکلیف در اطراف مشهد باشیم.
    مدیر حریم و ارتفاعات جنوب مشهد می‌گوید: همچنین در حریم شهر مشهد 3674 واحد صنعتی و تولیدی مستقر شده که در کنار آن 4000 واحد صنعتی و تولیدی فاقد شناسنامه فعالیت می‌کند.
    وی اضافه می‌کند: قبل از هر اقدامی باید برای حریم شهر مشهد برنامه ساماندهی راهبردی تهیه شود و براساس آن پروژه‌ها و برنامه‌ها را اجرایی کنیم.
    شریعتی با ذکر این نکته که از 45 سال قبل تاکنون هر سال یک روستا به شهر مشهد اضافه می‌شود، ادامه می‌دهد: باید چقدر درخت بکاریم که بتوانیم از افزایش آلودگی شهر جلوگیری کنیم، باید راهکارهای مختلف در نظر گرفته شود که یکی از آن‌ها وجود فاصله کاربری‌های ناهمگون با حریم شهر مشهد است.
    صدور پروانه احداث معدن بدون استعلام از محیط زیست!
    مدیر محیط زیست شهری شهردای مشهد اما مشهد را در مسیر گرد و غبارهای آلاینده می‌داند و می‌گوید: در حال حاضر بالغ بر 70 درصد از شن‌شویی‌های مشهد در شرق شهر واقع شده و از طرفی باد غالب این شهر از سمت شرق می‌وزد.
    محمد پذیرا تصریح می‌کند: طبق گزارش اداره کل منابع طبیعی در استان خراسان رضوی، 15 کانون فرسایش وجود دارد که باعث گرد و غبار می‌شود.
    وی ادامه می‌دهد: همچنین بادهای بالاتر از 8 متر بر ثانیه سبب ایجاد گرد و غبار می‌شود از این رو سال گذشته 1960 بار باد با سرعت بالاتر از 8 متر بر ثانیه وزیده است.
    مدیر محیط زیست شهری شهرداری مشهد تصریح می‌کند: در حال حاضر 2 ایستگاه‌ سنجش کیفیب هوای مشهد واقع در رسالت(شرق) و ماشین ابزار(شمال غرب) بیشترین بار آلودگی هوای مشهد را به خود اختصاص داده‌اند و در کنار آن قسمت عمده منابع انتشار آلودگی هوا مانند شن‌شویی‌ها و معادن سنگ در شرق مشهد واقع شده است که بالادست باد غالب قرار دارند.
    پذیرا می‌گوید: همچنین دامداری‌ها و اراضی کشاورزی موجود در حریم شهر مشهد نیز سبب تشدید آلودگی شهر می‌شود چرا که در جهت باد غالب قرار دارد.
    وی بیان می‌کند: ریزگرد‌ها و گرد و غبار از فاصله 40 کیلومتری شهر می‌تواند مشهد را تحت تاثیر قرار ‌دهد و این در حالیست که منابع آلاینده و ذرات معلق از حریم شهر به مشهد منتقل می‌شود.
    مدیر محیط زیست شهری شهرداری مشهد اضافه می‌کند: همچنین برخی از معادنی که در حریم شهر وجود دارد ممکن است دارای مواد رادیواکتیو است و این سوال بی‌پاسخ مانده آیا مجاز به استخراج و استفاده از مواد آن در مصالح ساختمانی هستند.
    پذیرا می‌گوید: تمام این اتفاقات در حالیست که در روند صدور مجوز برای احداث معدن از شهرداری و یا حتی محیط زیست استعلامی گرفته نمی‌شود.
    وی اضافه می‌کند: در حال حاضر قانون ارزیابی اثرات زیست محیطی برای معادن وجود دارد که بهره‌بردار باید آن را تهیه کند.
    در صدور پروانه احداث معادن اعلام نشده از محیط زیست استعلام بگیریم
    در این جلسه اما رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی نیز به بند 24 قانون معادن که در سال 92 ابلاغ شده اشاره می‌کند و می‌گوید: در این بند قانونی آمده که در امر اکتشاف و بهره‌برداری از معادن دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند ظرف دو ماه نسبت به استعلام وزارت صنعت و معدن پاسخگو باشند و در صورت اینکه در این مدت جوابی در خصوص استعلام اعلام نشود به منزله پاسخ مثبت است.
    احمد کاظمی می‌گوید: با این حال سازمان صنعت معدن و تجارت استان صدور مجوز برای احداث معدن را منوط به دریافت استعلام کتبی می‌داند؛ همچنین در قانون آمده اگر تا زمان اتمام مجوز هنوز معدن موردنظر ذخیره داشته باشد مجوز صادر و نیازی به استعلام دوباره نیست.
    وی تصریح می‌کند: در سال‌هایی بوده که در استان تا 50 مجوز احداث معدن صادر شده اما از ابتدای سال جاری تنها 8 پروانه صادر شده است و در ارتفاعات جنوبی مشهد نیز اگر معدن پروانه بهره‌برداری داشته باشند، تمدید نمی‌شود.
    رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی می‌گوید: طبق قانون حریم قانونی راه‌ها و راه‌آهن‌ها، داخل شهرها و حریم قانونی آن‌ها، حریم قانونی سدها و شبکه‌های توزیع آب، داخل جنگل‌ها و مراتع، حریم اماکن متبرکه و.. مجاز به احداث معدن نیست.
    کاظمی بیان می‌کند: در این قانون بندی نیامده که برای احداث معدن از شهرداری استعلام اخذ شود.
    وی تصریح می‌کند: در حال حاضر شهر روز به روز رشد و توسعه پیدا می‌کند و معادنی که در گذشته خارج از حریم شهر بودند و پروانه قانونی دریافت کردند امروزه وارد حریم شدند لذا شهرداری باید حریم شهر را به صورت دقیق به ما اعلام کند.
    رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی خاطرنشان می‌کند: با این حال سازمان صنعت، معدن و تجارت این آمادگی را دارد تا در اعلام روزهایی که هوای شهر آلوده است به معادن و کاهش فعالیت آنان در روز مذکور با شهرداری، همکاری‌های ویژه‌ای داشته باشد.
    فرزانه نثاری

    تعداد بازدید: 150
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر