• پنج شنبه،06 آبان 1400
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 234
    کد: 118434
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۱۱

    نشست تخصصی تغییر اقلیم، محیط زیست و جامعه ایمن در شهر مشهد برگزار گردید

    رییس پژوهشکده اقلیم‌شناسی خراسان رضوی از افزایش بارش‌های شدید کوتاه مدت در مشهد به دلیل تغییرات آب و هوایی طی چند سال آینده خبر داد.
    جامعه ایمن

    به گزارش مدیریت روابط عمومی و مشارکتهای مردمی معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد، مجید حبیبی نوخندان در نشست تخصصی تغییر اقلیم محیط زیست و جامعه ایمن که به همت مدیریت محیط زیست شهری در سازمان مدیریت پسماند برگزار شد، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم برای 25 سال آینده پیش‌بینی دقیقی داشته باشیم ولی باید تغییرات آب و هوایی را در برنامه‌ریزی‌ها مدنظر بگیریم که متاسفانه به این مهم توجه نمی‌شود.
    وی افزود: سال 85 هشدار داده بودیم گرد و خاک و باران‌های شدید در کشور در حال افزایش است که پس از چند سال این هشدار تحقق یافت و شاهد بارش شدید در مشهد که باعث آبگرفتگی حرم مطهر رضوی شد، بودیم.
    وی تصریح کرد: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد محدوده‌های جغرافیایی بیماری‌ها در کشور تغییر کرده و برخی بیماری‌ها دیگر مختص یک منطقه نیست و تغییر اقلیم باعث شکسته شدن مرز بیماری‌ها شده است.
    رییس پژوهشکده اقلیم‌شناسی خراسان رضوی گفت: طی 25 سال گذشته رشد شتابانی در افزایش دما داشتیم که این اتفاق باعث کاهش وزش باد در شهرها شد که اولین نتیجه آن افزایش ماندگاری آلودگی هوا در کلانشهرها است.
    حبیبی اظهارکرد: طبق پیش‌بینی سازمان ملل طی سال‌های آینده میزان بارش در کشور ما کاهش خواهد یافت که باید به سمت مدیریت صحیح منابع آبی حرکت کنیم.
    وی تاکید کرد: مدل‌های پیش‌بینی در خراسان رضوی از کاهش بارش‌های پاییزی و افزایش بارش‌های تابستانی حکایت دارد که این اقدام باعث تغییر در الگوهای کاشت در کشاورزی می‌شود و آبگرفتگی‌های غافل‌گیرکننده در شهرهای استان رخ خواهد داد.
    رییس پژوهشکده اقلیم‌شناسی خراسان رضوی تاکید کرد: بسیاری از کشورهای دنیا ساخت و سازهای شهری خود را مطابق با اقلیم آب و هوایی آن منطقه انجام می‌دهند تا بهترین استفاده را از انرژی داشته باشند که این مهم هنوز در شهرهای ما جدی گرفته نمی‌شود.

    مدیر اجرایی مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی شهرداری مشهددر این نشست بیان داشت: یکی از پیامدهای تغییرات آب و هوایی در کلانشهرها افزایش آلودگی هواست.

    وی افزود: باید در مرحله نخست از عوامل ایجادکننده تغییرات آب و هوایی جلوگیری کرده و سپس آمادگی خود را در صورت وقوع پدیده‌هایی از جمله بارش‌های زیاد در مدت زمان اندک فراهم آوریم.
    مدیر اجرایی مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی شهرداری مشهد تصریح کرد: تغییرات آب و هوایی از اهمیت بالایی برخوردار است و نهادهای متولی باید با آگاهی لازم از پیامدهای این تغییرات اقدامات لازم را به انجام رسانند. وی افزایش تعداد روزهای آلوده را یکی از پیامدهای تغییر شرایط آب و هوایی عنوان کرد.

    در ادامه این نشست  دکتر عرفانیان از کارشناسان اقلیم شناسی به مسئله تاثیر اقلیم بر شاخص های حدی هوا شناسی مشهد اشاره کرد و گفت: شاخص های حدی به احتمال وقوع پدیده اقلیمی نادر در یک مکان و زمان مشخص می پردازد که این پدیده در مشهد ممکن است اتفاق بیفتد.وی تصریح کرد : در مشهد طی 30 سال گذشته شاهد کاهش بارش های جوی و تغییرات اقلیمی بوده ایم و در دهه های آینده تغییرات   اقلیمی قابل توجهی خواهیم داشت و این هشداری جدی برای مسئولان است.

    همچنین دکتر سرخوش عضو محترم هیات علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  به اثرات تغییر اقلیم بر میزان افزایش آلودگی هوا در مشهد اشاره کرد و گفت: تغییرات اقلیمی منجر به افزایش بیماری هایی همچون آسم می شود و سلامت جامعه را تهدید می کند .


    در ادامه نشست نیز« محمد شیدایی» رئیس اداره پدافند غیر عامل شهرداری مشهد به برگزاری هشتمین اجلاس آسیایی جامعه ایمن مشهد 2017 که طی روزهای 16 تا 18 اسفند  امسال در مشهد برگزار می شود، اشاره کرد و گفت: در این اجلاس 7 کشور حضور خواهند داشت  .

     

    تعداد بازدید: 234
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر