• پنج شنبه،01 مهر 1400
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 196
    کد: 166834
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۱۰/۳۰

    تنظیم موتور رایگان خودرو در 10 تعمیرگاه و 3 نمایندگی خودرو/ کیفیت هوای مشهد امسال بهتر از سال گذشته است

    در کنار توسعه حمل و نقل عمومی و تشویق شهروندان به کاهش استفاده از خودروی شخصی استانداردسازی سوخت خودرو و صنایع باید مورد توجه قرار گیرد.
    تنظیم موتور رایگان خودرو در 10 تعمیرگاه

    سرپرست معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد از انجام رایگان تنظیم موتور خودروی شهروندان در 10 تعمیرگاه و 3 نمایندگی خودرو به مناسبت هفته هوای پاک خبرداد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مهدی یعقوبی امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته هوای پاک برگزار شد با اشاره به اینکه تنفس هوای پاک حق همه مردم است، افزود: اما متاسفانه اکنون با گسترش صنایع و استفاده از خودروهای شخصی با افزایش آلودگی هوا روبرو هستیم .
    وی اضافه کرد: یکی از آلاینده‌های موجود در هوا گاز منو اکسید کربن است که ناشی از خودروها است که افزایش آن خطر سکته قلبی و مغزی را به دنبال دارد.
    سرپرست معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش آلودگی هوا توسعه سیستم حمل و نقل عمومی است، اظهار کرد: در کنار توسعه حمل و نقل عمومی و تشویق شهروندان به کاهش استفاده از خودروی شخصی استانداردسازی سوخت خودرو و صنایع باید مورد توجه قرار گیرد.
    وی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم مدیریت شهری در حوزه محیط زیست به ویژه حوزه کاهش آلودگی هوا، ایجاد اولین مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی در کشور با همکاری اداره کل حفاظت از محیط زیست مجهز به 23 ایستگاه سنجش آلودگی هوا است که از این میان 12 ایستگاه متعلق به محیط زیست، یک ایستگاه سازمان هواشناسی و 10 دستگاه نیز توسط شهرداری خریداری و نصب شده است.
    یعقوبی ادامه داد: در مجموع مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی شهرداری مشهد مجهز به 100 دستگاه سنجش آلودگی هوا، صوت، نور و امواج الکترومغناطیسی ثابت و سیار است که در کنار سنجش و اعلام وضعیت کیفیت هوای مشهد میزان آلودگی صوتی، الکترومغناطیسی و نور را اندازه‌گیری و اعلام می‌کند.
    سرپرست معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های شهروندان امواج الکترو مغناطیسی در شهر است، اظهارکرد: براساس اندازه‌گیری‌های انجام شده میزان امواج الکترومغناطیسی در مشهد 2.5 وات است در حالی که آستانه سلامت 28 وات است که با این میزان بسیار فاصله داریم و شهر مشهد وضعیت مناسبی دارد.
    وی افزود: همچنین میزان امواج صوتی در شهر مشهد براساس اندازه‌گیری‌های انجام شده 45 دسیبل است که میزان استاندار آن باید 55 دسیبل باشد؛ از این نظر شهر مشهد 20 دسیبل از آستانه سلامت بالاتر است که باید برای کاهش آن راهکارهایی اندیشیده شود.
    یعقوبی با اشاره به راه‌اندازی اکیپ‌های سیار سنجش آلاینده‌های هوا از سوی وسایل نقلیه گفت: 6 گشت خودرویی با تجهیزات سنجش آلاینده‌های زیست محیطی سیار میزان آلاینده‌های خودروها به ویژه تاکسی‌ها را اندازه‌گیری و توسط پلیس راهور که همراه این گشت‌ها هستند، اعمال قانون می شوند .
    وی افزود: همچنین یک گشت ویژه کنترل آلاینده‌های هوا از سوی اتوبوس‌های ناوگان اتوبوسرانی در شهر به گشت زنی مشغول و اتوبوس‌هایی که دچار مشکل باشند را متوقف و به پارکینگ انتقال می‌دهند.
    یعقوبی به تهیه فهرست انتشار آلاینده‌های شهر مشهد اشاره و اضافه کرد: برای تهیه این فهرست که نقش مهمی در برنامه‌ریزی برای مقابله با آلودگی هوا دارد مهرماه امسال قراردادی با دانشگاه صنعتی شریف تهران منعقد شد که طی آن ظرف یکسال فهرست انتشار آلاینده‌های مشهد را تدوین خواهند کرد.
    سرپرست معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: همچنین با همکاری سایر دستگاه‌ها تدوین طرح جامع آلودگی هوای مشهد در دست مطالعه و تدوین است که با استفاده از آن می‌توان آلودگی هوا را تا دو سه روز بعد پیش‌بینی کرد.
    وی به ساماندهی مشاغل مزاحم اشاره کرد و گفت: ساماندهی این مشاغل تاثیر زیادی در کاهش آلودگی محیط زیست دارد که در این راستا تصمیم داریم طی چهار سال صنوف مزاحم شهر مشهد را به محل‌های مناسب انتقال دهیم که برای اینکار چهار مجتمع صنفی مربوط به این مشاغل در حال احداث است که دو مجتمع با ظرفیت 590 واحد صنفی تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
    سرپرست معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد ادامه داد: کاهش آلودگی هوا نیازمند توسعه فضای سبز است در این مسیر از ابتدای سال تاکنون 27 پارک با وسعت 37 هکتار به بهره‌برداری رسیده و 16 پارک جدید نیز با 27 هکتار وسعت نیز تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.
    یعقوبی اضافه کرد: تمرکز ما بر درختکاری است و در این راستا در نیمه اول امسال در 100 هکتار از کمربند جنوبی 58 هزار درخت کاشته شده و در نیمه دوم نیز 50 هکتار دیگر در کمربند سبز جنوبی درختکاری انجام خواهد شد.
    هوای مشهد امسال پاک‌تر از سال گذشته است
    در ادامه این نشست محمد پذیرا، رییس اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی شهرداری مشهد گفت: در 305 روز گذشته از سال جاری مشهدی‌ها 33 روز هوای پاک، 231 روز هوای سالم، 38 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 3 روز هوای ناسالم برای همه گروه‌ها را تنفس کرده‌اند.
    وی افزود: این در حالی است که در 305 روز مشابه سال گذشته مشهدی‌ها 14روز هوای پاک، 216 روز هوای سالم، 70 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و 5 روز هوای ناسالم برای همه گروه‌ها را تنفس کرده‌اند که بر این اساس هوای امسال بهتر از پارسال بوده است.
    پذیرا به ویژه برنامه‌های هفته هوای پاک اشاره کرد و ادامه داد: تشکیل زنجیره انسانی توسط 500 نفر از دانش‌آموزان در بوستان کوهسنگی در روز اول، انجام تنظیم موتور رایگان موتور خودروها در 10 تعمیرگاه و 3 نمایندگی خودرو و همچنین آموزش محیط زیست و برگزاری مسابقه نقاشی در 500 مدرسه از جمله برنامه‌های هفته هوای پاک است.
    گفتنی است لیست تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های خودروی مشارکت کننده در طرح تنطیم موتور رایگان خودروها به مناسبت هفته هوای پاک به شرح زیر است:
    1-نمایندگی ایران خودرو نجفی آدرس کوشش 33
    2-تعمیرگاه مجاز خودرو داودی آدرس سید رضی 46
    3-تعمیرگاه روضه خوان آدرس بلوار امامت بین امامت 33 و 35
    4-تعمیرگاه رضاییان آدرس بلوار میثاق نبش الهیه 26
    5-تعمیرگاه مشهدی خیابان امام رضا 33 و 35
    6-تعمیرگاه اکبری نبش چمن 27
    7-تعمیرگاه اکبری آدرس بلوار تلوزیون جنب آپارتمان های آستانه پلاک 16
    8-تعمیرگاه صادق زاده آدرس نبش ثامن 44
    9-تعمیرگاه یزدان دوست آدرس بلوار شیرودی 17
    10-تعمیرگاه رضا پور دکتر بهشتی 14
    7-تعمیرگاه اکبری آدرس بلوار تلوزیون جنب آپارتمان های آستانه پلاک 16
    8-تعمیرگاه صادق زاده آدرس نبش ثامن 44
    9-تعمیرگاه یزدان دوست آدرس بلوار شیرودی 17
    10-تعمیرگاه رضا پور دکتر بهشتی 14

    تعداد بازدید: 196
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر